پی وی سی نرم

پی وی سی نرم حاوی نرم کننده یا پلاستیسایزر بوده و در طیف گسترده­ ای از کاربردها با الزامات خاص خود مصرف می گردد. پی وی سی نرم و قابل تزریق حاوی 15 تا حداکثر 55 درصد مواد نرم کننده است. لازم به ذکر است در صورت استفاده از پلاستی سایزر در مقادیر کمتر از 15درصد، قطعه تولیدی ترد و شکننده خواهد شد. در تهیه ترکیبات PVC نرم جهت تزریق از PVC سوسپانسیونی، و با K - Value بین 60 تا 65 استفاده می گردد که با افزایش K - Value مقاومت مکانیکی قطعه تولیدی نیز افزایش می یابد.

در تولید کامپاند PVC نرم از پایدار کننده های زیر استفاده می شود :

  • ترکیبات کلسیم/روی به صورت پودری ، خمیری و مایع
  • ترکیبات باریم/روی به صورت مایع
  • ترکیبات باریم/کادمیوم/روی به صورت پودری و مایع
  • ترکیبات باریم/سرب بصورت پودر یا گرانول

همچنین از فسفیت های آلی و ترکیبات اپوکسی بعنوان پایدارکننده کمکی (Co-Stabilizer) استفاده می شود.
در ترکیبات PVC نرم، از روان کننده ها به میزان کمی استفاده می شود. روان کننده های اصلی این ترکیبات عبارتند از: اسید استئاریک، واکس های بر پایه پلی الفین و استئارات کلسیم/روی.

کاربردها :

شیلنگ و لوله های نرم:

شیلنگ ها یکی از نمونه های متدوال کاربرد پی وی سی نرم می باشد. شیلنگ ها پس از اکسترود شدن با الیاف پلی استر یا نایلون بافته شده، پوشانده و تقویت می شوند. سپس لایه ای از پی وی سی نرم برای پوشش دهی بر روی آن استفاده می شود. به این ترتیب، مقاومت سایشی دلخواه در شیلنگ تامین می گردد.

ورق و فیلم نرم:

انواع ورق نرم و انعطاف پذیر پی وی سی در پوشش دهی داخل مخزن ذخیره آب ، مخازن ذخیره سازی مایعات، و رخنه ناپذیر ساختن رطوبتی سدها و پشت بام ساختمان به کار می رود . فرآورده هایی همچون انواع رویه ها ، سفره، طلق شفاف و رنگین، با استفاده از ورق پی وی سی نرم ساخته می شود.

کلندرینگ:

کلندرینگ به معنی تبدیل مواد پلاستیکی و فرم دهی کامپاند ترموپلاست یه وسیله عبور ترکیب از بین غلطک های متعدد بصورت یک فیلم ممتد است که بخش عمده ای از فویل های از جنس پی وی سی نرم به روش کلندرینگ تولید می گردد. فرآیند کلندرینگ در واقع نوعی روش تبدیل مواد پلاستیکی به فیلم می باشد.

صنایع تولید کفش:

در ساخت زیره کفش، استفاده از پی وی سی نرم و همچنین مخلوط آن با سایر پلیمرها از روشهای متداول می باشد. زیره چکمه، صندل و دیگر پاپوش ها ، به روش قالب گیری تزریقی تولید می شود.

پلاستیسول:

پلاستیسول، به ترکیب رزین امولسیونی پی وی سی در پلاستیسایزر اطلاق می شود. پلاستیسول به دلیل مایع بودن می تواند در دمای معمولی درون قالب ریخته شود که شکل قالب، فرم و شکل محصول نهایی را تعیین می کند. مایع بودن پلاستیسول ها این امکان را می دهد که در دمای اتاق، قالب گیری بدون فشار انجام گیرد. هنگامی که به پلاستیسول ها حرارت داده شود، در دمای 200 -180درجه سانتی گراد به شکل مخلوط مذاب هموژن در می آیند. پس از سرد کردن، مذاب تبدیل به جامد شده و می توان آن را از قالب جدا کرد. کاربرد پلاستیسول ها در صنایع زیر است : چرم مصنوعی، قطعات خودرو، کف پوش، پوشش دیوار، درز گیر ها ، دستکش ، توپ و اسباب بازی

فیلم سخت:

    Baerostab
    System
Supply Forms
Approvals
Characteristics
MTS 1200
Tin
Liquid
EU 10/2011
Methyl tin mercaptide, for food and pharmaceutical rigid packaging, very good early color and transparency
MC 1184 P
Ca/Zn
Powder
EU 10/2011
Good early color, low odor, Well-balanced internal & external
CT 1181 P
Ca/Zn
Powder
EU 10/2011
Good early color, low odor, low external lubrication

فیلم نرم و پلاستیسول:

Baerostab
System
Supply Form
Characteristics
BCR 36/1
Ba/Cd/Zn
Liquid
High performance, highly transparent, low lubricated, very good dynamic heat stability
UBZ 132
Ba/Zn
Liquid
High performance, good early color, cost-efficient
TC 55
Ba/Cd
Powder
Standard performance, good self-lubrication, early color & dynamic heat stability
PC 52
Ba/Cd/Zn
Powder
High performance, good self-lubrication, early color & dynamic heat stability
NT600
Ca/zn
Powder
High performance, good self-lubrication, low odor, early color & dynamic heat stability